čtvrtek 6. března 2008

Jaksi taksi - Optimista

Poslední deska Jaksi taksi Zachovejte paniku vyšla v roce 2005. „Jaksáči“ se pak na dva roky rozjeli po klubech a festivalech a až vloni na podzim zakotvili ovlivněni kreslenou dětskou biblí ve studiu. Výsledek? Poměrně dobrá, řekl bych lehce nadprůměrná rocková deska.

Asi můj verdikt zní poněkud divně, ale dovedu si jej obhájit. Album je totiž v tvorbě JT jakýmsi zlomem. V porovnání se dvěma předchozími alby sice naleznete jisté hudební podobnosti, postupy, melodie apod., ovšem texty jsou minimálně o třídu výše. Jistě za to může již zmiňovaná inspirace v dětské bibli, která je z písní patrná na první poslech a doslova z nich ční, nejsou však jen laciným hořekováním nad smyslem života. No jasně, někde se pořád ukrývá rebelantská minulost a snaha napravovat dnešní společnost, ale necení tolik na posluchače zuby, protože je zaobalená právě biblickými náměty.

Po prvním poslechu jsem již měl jasno o trojici nejchytlavějších kousků – Betlémská reklamní s. r. o., Vyvolený a Proti všem. Prvně jmenovaná je vykopávákem desky s jednoduchým, ale úderným refrénem, Vyvolený je kritikou společnosti žeroucí reality show a Proti všem je odlehčená polemika nad ... ehm, no nad vším, že? Písní ale stojí za poslech více, jen o fous sympatií se do mé trojice nevešly Posel dobrých zpráv a hudebně se lehce vymykající Blecha. Vaše sympatie jistě obalí také některý z ostatních kousků.

Je jich tu nakonec dost (čtrnáct plnotučných písní + intro a outro, celkem přes padesát minut hudby) a v koncepci alba žádná tématický nekouká. Hlavně, Jaksi taksi si novým albem mohou trochu napravit reputaci u kritiky a možná ještě dovedou své fans k zamyšlení. Na desku roku to je však málo. I v kategorii Domácí pop-punk.

Žádné komentáře:

Okomentovat