čtvrtek 9. června 2011

Šanov 1 - Delikatesy

Severočeský Šanov 1 patří k základním pojmům české HC/punk scény, přestože na posledních albech koketoval i s klidnějšími vodami. Na nové, dlouho očekávané desce Delikatesy však oddech nenajdete, leda u posledního kusu, ale to už s rozkopanými půlkami.

Anonce desky nelhaly, Delikatesy s mrtvolou v pytli na coveru opravdu člověka nakopávají (je lepší jim nastavit zadnější partie než v promo materiálu uváděné koule - pánové chápou, ženy se dovtípí). Ani v to snad příznivci bandy Nikity Boye Šantrůčka po nepříliš vyvedeném počinu Music War nedoufali. Loňský split s kolegy Do řady! a Čertůf punk však odhalil aktuální směřování kapely do vln hutného, valivého HC/punku - a i když to nebylo úplně to pravé ořechové, cesta to byla, zdá se, správná.

Delikátní novinka je totiž pecka, půlhodinový nářez, kdy se bicí řítí povětšinou v ostrém tempu, stíhané valivou kytarou, ostrou jako břitva, ale přesto občas i veselejší, dunivou basou a do toho sype Šantrůček svým typicky ukňouraně kyselým zpěvem textové jedy o naší době a společnosti. Úvodní Delikatesy jsou jen předehrou k palbě a už to jede. "Vláda se o nás stará - fízlové jsou slušní - jsme v ráji - ty tomu věříš?". Rapovaná No jasně! je tak trochu rozptýlení jako z jiného světa (anebo třeba jako ze Stejných krys), ale sedí tu. Stejně tak starší vypalovačky Děti ráje a Poslední svět anebo chytlavá dobrý den, my jsme lidi Slunce navždy. A nakonec i ty jakoby oddechové, ale silné Proměny se ženským vokálem, kdy už si můžete sednout, ale stále ještě jedovaté Ná ná ná náu vás stejně postaví na nohy.

Šanov 1 model 2011 je zkrátka povedený kravál, kterým sousedy moc nepotěšíte, ale patříte-li právě k vyznavačům rychlých a ostrých kytar, budete na vrcholu blaha. Sice za cenu, že občas nerozluštíte v tom lomozu slova, ta ale stejně najdete v bookletu a hned v češtině i angličtině. Těm méně blaženým může deska připadat jednotvárná, prosté bum-bum-říz-říz, ale nejsme přece v opeře, že? A když toto napíše člověk, který má raději spíše střední punkové tempo, tak to už je co říct.

Žádné komentáře:

Okomentovat