pátek 29. listopadu 2013

Šuntovka: Proč se bavit o privátních záležitostech???

Na osm desítek lidí přilákala ve středu večer do auly Filozofické fakulty Univerzity Palackého diskuse na téma Kde domov můj? Hanácké Dubaj? Už z pozvánky přitom bylo jasné, že se nebude pouze hledat význam pojmu domov, ale že se budou přetřásat olomoucké věžáky, ať již postavené nebo k výstavbě tlačené.

Dalo by se říci, že to byla diskuse sice zajímavá, ale tak trochu k ničemu, když se de facto v aule sešla jediná strana, tedy ti, kteří další věžák v Olomouci nechtějí. Zástupci města či investora Šuntovky nebo tolikrát z jistého důvodu skloňovaná Vlasta Kauerová, vedoucí oddělení památkové péče stavebního odboru na Magistrátu města Olomouc, nepovažovali za nutné diskusi byť jen navštívit.

Bohužel ale také nedorazila z důvodu nemoci generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, jejíž návštěva mě především na diskusi táhla. Zastoupil ji šéf olomouckého památkového ústavu František Chudík, místa vedle něj zaujali urbanista a architekt Pavel Grasse, architekt David Mareš, historik umění a architektury Rostislav Švácha, který je vedoucím katedry dějin umění na olomoucké filozofické fakultě, filozof Martin Škabraha a moderování se ujal předseda Klubu architektů Olomoucka Martin Lubič.

Přes naznačenou nevyváženost stran přinesla debata minimálně pro mě několik zajímavých momentů. Předně to jistě je vzkaz investora, který „necítí potřebu komunikovat s veřejností o svých privátních záležitostech“. Privátních, aha. Ohání se veřejným zájmem a blahem, poté co se do Olomouce začnou hrnout k té světové architektuře investoři ze všech koutů světa, a ona je to privátní záležitost. Už jenom s ohledem na nedávno profláklou skutečnost, že je Tesaříkův falus Bea poloprázdný, přestože měl být také stěžejní věží rozvoje Olomouce, by se měli šuntovkáři o to více snažit s veřejností diskutovat o prospěchu jejich plánů. Jenže co bychom chtěli po někom, kdo umí maximálně podsunout zkreslené vizualizace, plivat na zákony a ukázat prostředníček lidem?

Druhý významný moment pro mě nastal, když architekt Mareš mluvil o tom, kterak pro město prováděli územní studii výškového zónování města. V ní označili jako místa, která by výškové stavby teoreticky snesla, křižovatky u někdejšího obchvatu města, dnešních ulic Pražská, Foersterova, Velkomoravská atd., jež by tak získaly nějaký svůj symbol, poznávací znamení. Ovšem s poznámkou, že město výškové stavby nepotřebuje. Což se na magistrátu moc nelíbilo, a tak se studie zametla do šuplíku jako technický podklad a úředníci se s ní nechlubí (dočíst se o ní dá snad jen na stránce sdružení Za krásnou Olomouc). A jako podklad hlavně vůbec neslouží. Trochu podraz na občany města, z jejichž kapes byla studie placena, ne? Proč lidmi volení zástupci rozhodují o penězích lidí proti lidem? A ani s lidmi nemluví?

Trefné, bohužel, byly připomínky z pléna. Bývalý ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal upozornil, jednak na to, že kvůli Šuntovce zmizel z města další kus řeky, s čímž částečně nesouhlasím, jak jsem se vyjádřil dříve, byť jsem už trochu v nadšení vystřízlivěl. A především pak na to, že jsme se probudili pozdě, kdy už falus stojí a kromě poškození siluety města nic jiného nepřináší.

A pak to byla slova Pavla Bednaříka z Bajkazylu a Strany zelených. Těch několik set demonstrujících v říjnu bylo maximem, s čímž nezbývá než souhlasit, když si lidi již začínají na Šuntovku zvykat a ode dneška k ní bude i jezdit tramvaj, tak proč být proti, vždyť to s námi myslí dobře. Navíc je na náměstí až do Vánoc punč a pak budou výprodeje…

Zrovna v době, kdy sepisuji to nejdůležitější ze středeční debaty, spatřila světlo světa informace, že se do Šuntovky bude stěhovat pošta z náměstí Republiky. Ta, kam valím pro zásilku pokaždé, když je doručovatel/ka líný/á zazvonit na označený zvonek. Ta, kam takto valí v případě líných doručovatelů lidé snad z celého centra města, protože pošta na Horním náměstí prý není ukládací. Chápu, v Šuntovce je potřeba zaplnit poloprázdné prostory. Ano, poloprázdné. Kdo že to dělá z města skanzen? Zastánci historické Olomouce? Fakt?

Žádné komentáře:

Okomentovat