neděle 23. července 2017

Vandrovní kniha a tabulky

V některých věcech musím mít pořádek, i přestože jinak mi na nějakém řádu zas až tak nesejde a třeba pracovní stoly doma i v práci připomínají spíš náhodné seskupení papírů a různých dalších materiálů. Jak jde ale o hudební CD, to neznám bratra, sestru, kohokoliv. Pořádkumilovný jsem i ve věcech cestovatelských. To znamená, že zvlášť od doby, co se více rozjelo Větrání, si vedu kromě statistik o účastech, také svoji vlastní tabulku všech výletů s poznámkou o délce trasy či jejím nejvyšším bodu, také s odkazem na mapu. Proto si letos třeba hlídám, jestli zvládnu svoji osobní výzvu tisíc nachozených kilometrů v roce 2017 na výletech... (což nejspíše nevyjde, když ještě nejsem v polovině, ale rok již ano).

Mnohem delší dobu ale udržuji ve svém fotoarchivu složku Místopis, kde mám pečlivě roztříděné fotky z cest od roku 2006, a to podle okresů, dále podle obcí, v případě Olomouce jdu až na městské části, protože z Olomouce mám suverénně nejvíce fotek (proč taky asi?). Pravda je, že ne všechny fotky z cest se dochovaly, zejména z let 2010 a 2011 mi chybí, protože mi později umřel notebook a z HDD se je nepodařilo vytáhnout. A pak také nestíhám všechny fotky zpracovat - mám zhruba roční skluz, ale postupně na tom dělám a místopisný fotoarchiv se utěšeně plní a "bodek" na mapě navštívených a vyfocených míst přibývá. Jen za poslední dva týdny jsem navštívil s Větráním i sám asi dvacet obcí a dalších zajímavých míst. A třeba takový Frýdek-Místek jen proto, abych se podíval, kde se točil klip kapely Prouza Na tom venku (pustit si ho můžete zde). Část fotek přitom zveřejňuji na své stránce Moravský turista na Facebooku, asi tři roky jsem pak na svém osobním profilu udržoval fotogalerie Wanderbuch, kde jsem zveřejňoval vždy jeden zajímavý záběr z dané cesty, jen s datem, nic víc.

Před dvěma lety jsem pak na své rozlučce se svobodou, pojaté jako výlet, dostal od jednoho z kamarádů skautskou Vandrovní knihu. Do té doby jsem si žádný svůj "analogový" turistický deník nevedl (ale se ženou si takto vedeme už druhé album našeho vztahu), a tak jsem přemýšlel, jestli se do toho pustit a jakou formou. V té době zaplavily trh antistresové omalovánky, což mě inspirovalo. Budu si malovat, vždyť dřív jsem kreslil docela dost. Takže základem každé zmínky o výletě bude kreslená mapa trasy s jejími dominantami a tu doplní fotky z výletu. No a zase se dostáváme k tomu, že mám skluz, byť zde ne tak velký - jen tři měsíce. Holt na kreslení není vždy nálada. Ale když se pak do toho člověk dá, to mu jdou ty stromy kresleného lesa pěkně od ruky.

Každopádně ale už teď jsem nadepsal poslední stránku knihy a přemýšlím co dál. Koupit novou knihu a pokračovat stejnou formou dál? A nebo zůstat u digitální formy? Anebo si založit další blog, který bude mou vandrovní knihou? Nebude v tom ještě větší bordel, když se soustředím hlavně na web Moravský turista, kde dávám tipy na výlety, propaguji Větrání, sbírám turistické novinky, vedu kalendář turistických akcí a tak dále? A pak mám ještě blogy jako Nádražní ulice nebo web o Hřebečsku... Anebo si psát poznámky o výletech pravidelně sem s vlastním štítkem? Jak ale zase dostat do digitální formy případná razítka a turistické vizitky z navštívených míst? Samé otázky... Jestli není lepší prostě jen jet na výlet a pak si fotky zařadit do složky Místopis...

Žádné komentáře:

Okomentovat